Новости

Податки вдарять по кишені українців. Приклади деяких варіантів

Податки вдарять по кишені українців. Приклади деяких варіантів

ВИРОСТЕ ПРИБУТКОВИЙ ПОДАТОК

Населенню антикризовий закон підніс два сюрпризи. По-перше, він підвищує прибутковий податок для українців, які добре заробляють. Тим, чий загальний дохід за рік перевищить 500 тис. грн. (41,7 тис. грн. на місяць), потрібно віддати державі не 17%, а 20%, а людям, які заробили 1 млн. грн (83,3 тис. грн. на місяць) – всі 25%. Ці доходи рахуються без врахування того, що людина заробляє на відсотках за депозитами і інших інвестиціях. Тут же пройшов слух, що це не межа і незабаром «подоходник» підвищать взагалі всім категоріям громадян. «Під час розгляду законопроекту в Раді, ходили чутки про підвищення прибуткового податку в цілому, але поки що вони не підтверджуються. Це питання ще офіційно не обговорювалося ніде, і не було відповідних законопроектів, що буде далі – подивимося», – сказав «Вістям» керівник податково-юридичної практики E&Y Володимир Котенко.

Друга новація – це введення окремого податку на пасивний дохід в системі оподаткування  для українців, які заробляють великі суми: на відсотках за депозитами, паях у кредитних спілках, цінних паперах та ін. «Податком обкладається такий дохід, якщо його сума в десять разів перевищує прожиткових мінімумів для працездатних громадян, зараз це 12 180 грн. і вище», – розповіла «Вістям» партнер юридичної фірми «Москаленко і партнери» Анастасія Москаленко. Із заробітку від 12 180 грн. до 20 706 грн. потрібно заплатити 15%, від 20 706 грн. до 40194 грн. – 17%, від 44 194 до 88 388 грн. – 20%. А якщо раптом «накапає» більше – 30% суми.

На практиці це виглядає так: при розміщенні депозиту в 100 тис. грн під максимальну на сьогодні ставку 26%, вкладник отримає дохід у розмірі 26 тис. грн. на рік. Саме з цих грошей потрібно буде заплатити 17% податку – 4420 грн. Прибуток від розміщення грошей у банку становитиме 21 580 грн. Початкові 100 тис. грн., покладені на депозит, податком обкладатися не будуть.

МАШИНИ ПОДОРОЖЧАЮТЬ

Подвійне підвищення акцизу на автомобілі боляче вдарить по водіях. Залежно від об’єму двигуна доведеться доплачувати за кожну машину: від 65 євро (1,3 літра) до 7 тис. євро (6,8 л). Експерти очікують як падіння попиту на великі авто, так і загального скорочення продажів. «Стрімке зростання курсу долара обвалило продажі на 25%, а підняття акцизу, думаю, може їх зменшити ще на 5%. Підсумок – за 2014 рік загальні обсяги продажів автомобілів в країні скоротяться на 30%», – прокоментував «Вістям» ситуацію гендиректор Всеукраїнської асоціації автоімпортерів і дилерів Олег Назаренко. Єдине, що може хоч трохи поліпшити ситуацію, це скасування утилізаційного збору, але відповідний законопроект був прийнятий Верховною Радою тільки в першому читанні. «Скасування збору підвищить попит приблизно на 5%», – запевнив Назаренко. В основному за рахунок машин з двигуном від 2 літрів. «Машина з двигуном 1,6 л подешевшає в середньому на 200 євро», – вирахував експерт ІА «Автоконсалтинг» Олег Омельницький. Для порівняння: на машині з двигуном 3 літри утильзбір становить 15 тис. грн, що дозволить скоротити хоча б чверть подорожчання машин, яке відбудеться після зростання акцизу (він складе 60 тис. грн).

ТАБЛЕТКИ СТАНУТЬ НЕДОСТУПНІШІ

Одразу на антикризовий закон відреагують аптеки. Всі медпрепарати подорожчають автоматично з підписанням закону і одразу на 10%. «Крім самого податку – 7%, який повністю ляже на споживача, на покупців перекладуть і всі адміністративні витрати компаній на «обслуговування» податку», – пояснила «Вістям» виконавчий директор Комітету охорони здоров’я Європейської бізнес асоціації Наталія Сергієнко. Експерти прогнозують зниження попиту на дорогі імпортні ліки. «При подорожчанні на 10% частина покупців перейде на вітчизняні препарати. Зростання цін на них менш відчутне. Якщо анальгін подорожчає з 3 грн до 3,3 грн, то «Нурофен» – з 25 грн до 27,5 грн. Те саме стосується й інших ліків: дитячий «Амброксол», наприклад, підніметься в ціні лише на 2 грн (до 22 грн), а імпортний аналог «Лазолван» – вже на 5 (до 55 грн)», – зазначила фармацевт київської мережі «Аптека доброго дня» Наталя. Читайте про єдиний податок.

СПЕЦПЕНСІЇ УРІЖУТЬ

Новий податок доведеться заплатити привілейованим пенсіонерам – тим, чия пенсія перевищує 10 тис. грн: літні люди, які отримують від 10 до 15 тис. грн, віддадуть державі 15% суми, більше 15 тис. грн. – 17%. «До цієї категорії потрапляють тільки так звані спецпенсії, їх отримують прокурори, народні депутати, судді, держслужбовці, і вони складають 70-80% від колишньої зарплати чиновника. Таких пенсіонерів в Україні кілька десятків тисяч осіб», – повідомив «Вістям» експерт Фонду суспільної безпеки Юрій Гаврилечко. Водночас він відзначив, що це абсолютно нова практика, і не зовсім коректна.
«Те, що податком обкладається страхова виплата, говорить про некомпетентність людей, що розробляють закон. Адже, коли люди свого часу отримували високі зарплати, вони вже платили з них податки», – зазначив Гаврилечко.

АЛКОГОЛЬ І ТЮТЮН: ЦІНИ ПІДНІМУТЬСЯ НА ВСЕ

Найсильніше від антикризових заходів постраждають любителі алкогольних напоїв і тютюну. Через зростання акцизу на 25% з 1 липня (з 173,2 грн до 216,5 грн за 1000 штук) сигарети подорожчають більш ніж на третину. «З урахуванням торговельних надбавок в опті і роздробі ціни зростуть десь на 30-33% (наприклад, вартість пачки LM підніметься з 14 грн. До 18,2-18,6 грн. – Авт.)», – порахував «Вістям» голова Асоціації виробників підакцизних товарів Володимир Демчак. Але він запевнив, що цінники не перепишуть одномоментно, подорожчання розтягнуте. «Якщо різко накрутити вартість продукції, то буде обвал попиту що нікому не потрібно. Сигарети будуть дорожчати в середньому по 10% на місяць», – запевнив Демчак.

Одразу на 20% через підвищення акцизу на спирт з 1 вересня (з 56,42 до 70,53 грн. за літр) зросте ціна горілки. «Найдешевша замість 30,10 грн. (сорти «Пшенична», «Столична») коштуватиме 36 грн.», – сказав «Вістям» керівник представництва в північно-східному регіоні Eastern Beverage Company SA (колишня «Кримська горілчана компанія») Андрій Хмелевський. Менше пити українці навряд чи стануть, але от покупки робити буде ще небезпечніше. Оскільки збільшаться обсяги «паленої» горілки. «Тіньовики» в деяких областях України і так сьогодні забезпечують несертифікованою горілкою до 50% покупців», – скаржиться Хмелевський. Питання в ціні: «ліва» горілка коштує 16 грн., заводська – 30.

Більше за пляшку доведеться платити і любителям пива, але лише з 1 травня. «Прогноз зростання ціни, тільки з причини збільшення акцизу до 1,24 грн за літр, наступний: від 61 до 64 копійок за літр пива», – вирахував «Вістям» директор з правових питань та корпоративних відносин ПАТ «САН ІнБев Україна» Денис Хренов. Виробники сподіваються, що паралельно з підвищенням акцизу, влада почне активніше боротися з тіньовим ринком. «За останні півроку споживання українцями пива і так скоротилося на 15,5%, а поточне подорожчання може підкосити продажі ще близько на 8%. Якщо не боротися з «тінню», то і ще більше», – розповів «Вістям» директор асоціації «Укрпиво» Ігор Товкач.

НЕРУХОМІСТЬ: ПОДАТОК МОЖУТЬ ПІДВИЩИТИ

Ставки податку на нерухомість не змінюються: це все той же 1% від мінімальної зарплати за кожен квадрат квартири від 120 до 240 метрів і 2,7% – для більшого житла. Змінюється база, з якої вираховується податок: якщо раніше його треба було сплачувати власникам від 120 кв. метрів житлової площі, то тепер – із загальної. «Потенційно кількість платників податку має зрости, адже є житло з великими верандами і зимовими садами і житловою площею в 90-110 квадратів. Однак навіть якщо розширити рамки, частка оподатковуваної нерухомості в загальному житловому фонді країни не дотягне навіть до 1%. До того ж тим, хто принципово не захоче платити державі, досить просто переоформити метри на кількох членів сім’ї. Адже податок потрібно платити за одноосібного володіння 120 кв. метрами», – пояснив член правління Спілки консультантів з нерухомості України Іван Кудояр.

Очевидно, що масштабних зборів податок на нерухомість (навіть при перегляді бази) чиновникам не гарантує. Адже він сплачується навіть не з наявних у людей метрів, а з перевищення: тобто якщо у вас квартира загальною площею 121 кв. м, то ви платите податок з 1 квадрата – 12,18 грн на рік. Тому експерти побоюються, що після підведення підсумків податкової кампанії уряд всерйоз замислиться про зниження планки. «Нинішнє коригування правил – це не що інше, як підготовка до подальшого посилення. Влада напевно буде зменшувати площу, яка піддається оподаткуванню. Поступово цей податок дотягнеться і до простого народу», – запевнив «Вести» Кудояр.

ПОСИЛКИ ДОВЕДЕТЬСЯ ДРОБИТИ

З липня зміниться порядок купівлі закордонних товарів – зазвичай їх оформляють на інтернет-порталах і доставляють додому поштові організації. Неоподатковувана митним збором ціна товару, який перетинає митний кордон України в рамках поштових відправлень, була знижена з 300 до 150 євро. Оформлення замовлень стане більш важкою і дорогою справою: щоб не платити збір, людям доведеться дробити свої замовлення і доплачувати за їх оформлення. «Зараз безмитно можна замовляти товарів на суму до 3 тис. грн. (понад цієї суми потрібно зверху доплатити 40%). Щойно зміниться законодавство, поріг буде знижений. Люди стануть розбивати замовлення на кілька доставок і їм доведеться залучати до справи знайомих. Оскільки за раз в одні руки можна оформляти одне замовлення, яке доставляється близько місяця. Після його доставки можна подавати нову заявку на товари», – пояснила «Вістям» менеджер інтернет-магазину Bon Prix Віталіна. Роблячи додаткове замовлення, клієнт щоразу буде платити сервісний збір магазину, наприклад, в Bon Prix він становить 29 грн.

Що стосується роботи міжнародних служб доставки, то тут жодних особливих змін не відбудеться. «Популярні групи товарів, такі як техніка, електроніка, спортивний інвентар, біжутерія обкладаються збором і зараз. Його ставка становить 10%. Якщо товар не потрапляє до цих категорій і є можливість фізично розділити посилку, то це можна буде зробити. Додаткових витрат не буде – у нас оплата за кілограм вантажу», – пояснила нам менеджер міжнародної служби доставки «Експрес Україна» Катерина.

comments powered by HyperComments