
В сьогоднішній статті пропонуємо розглянути один із способів податкової - податкових платежів, шляхом заміни незручних цивільно - правових угод зручними.
Приклад наш буде побудований з використанням позик. Яким чином можна реалізувати це на практиці.
Слід зауважити що договір позики не дуже зручний в податковому розумінні. Особливо коли мова йде про залучення грошових коштів в борг.
Незручності: Схеми податкової оптимізації
- Зобов’язання позичальника нараховувати умовні проценти, збільшуючи на їх суму податковий дохід
- Зобов’язання збільшувати доход на суму позики, коли мова йде про позикодавця, що не сплачує податок на прибуток на загальних підставах
- Зобов’язання збільшувати доход на суму позики, що була отримана від платника податку на прибуток, за іншими ставками, що відрізняються від звичайної, на кінець звітного періоду.
Задамо конкретні параметри , дотримання яких для нас буде бажаною ціллю.
Ціль : Нам необхідні грошові кошти в розмірі 10 000 гривень строком на один рік(з 1 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року.
Є особа, яка може надати нам цю позику в розмірі який ми вказали та на термін який нам потрібен. В даному випадку для нас не має значення умови на яких позичкодавець сплачує податок на прибуток , оскільки ми будемо замінювати цивільно - правову угоду позики іншою. Ми будемо намагатися виключити всі негативні податкові наслідки , що пов’язані з отриманням поворотної фінансової допомоги. Мова йде як про умовно нараховані проценти так і про обов’язки збільшити податковий дохід на суму такої допомоги , що не була повернена на кінець звітного періоду.
Можливі два варіанти цільового використання позики:
1.Позичальнику потрібна позика виключно у вигляді грошових коштів на рахунку. це називається поповнення оборотних коштів.
2. Позичальник може потребувати не стільки в коштах, скільки в тому товарі, який він може придбати, використовуючи цю позику
Для початку розглянемо способи заміни договору позики іншим цивільно – правовою угодою за умови, що позичальнику потрібні лише грошові кошти
Варіант вирішення №1 - Схеми податкової оптимізації
Потрібно заключити договір купівлі-продажу з відстрочкою платежу.
Покупець-позичальник , згідно з умовами цього договору, може купити у продавця – позикодавця товар, вартість якого складає 10 000гривень, з відстрочкою його сплати до 31 грудня 2014 року. Правомірність такої угоди основана на положенні статті 694 цивільного кодексу України від 16.01.2013року № 435-4. Продав такий товар кінцевому покупцю та отримавши кошти від нього , покупець-позичальник може користуватись грошовими коштами до настання строку сплати платежу(до 31 січня 2014 року), а повернуті вони будуть в строк , що встановлений договором купівлі-продажу «випадково» співпавши зі строком бажаної позики.
В наступній статті ми продовжимо розпочату тему і запропонуємо вам ще схеми, які дозволять мінімізувати податкові виплати.