Статьи

Спрощена система оподаткування в Україні ті її особливості.

Спрощена система оподаткування

Спрощена система оподаткування була запроваджена для того щоб знизити податкове навантаження та стимулювати мале підприємництво в Україні. Спрощена система оподаткування була запроваджена указом президента України  №727/98 «Про спрощену систему оподаткування малого підприємництва» вона застосовується підприємцями з 1999року.  Майже без змін вона існувала до 2011 року, доки переглянули порядок обов’язкових податкових відрахувань. З 1  січня 2012 року спрощена система оподаткування  остаточно була закріплена за податковим кодексом України.

Спрощена система оподаткування

Популярність спрощеної системи оподаткування забезпечується тим, що вона дуже добре підходить для суб’єктів малого підприємництва.

Така система оподаткування легка в плані ведення бухгалтерського  обліку, але має деякі обмеження по видам діяльності а також по об’єму отриманого прибутку.

Що є прибутком підприємця, який знаходиться на спрощеній системі оподаткування.

прибутком підприємця, на спрощеній системі оподаткування

Одним з критеріїв, за якими підприємець може вибрати спрощену систему оподаткування, являється об’єм отриманого за рік прибутку.

З 1 січня 2012 року підприємці зобов’язані визначати та враховувати розмір прибутку згідно статті 292 « Порядок визначення доходів та їх склад» Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI.
Прибутком підприємця, що знаходиться на спрощеній системі оподаткування являється прибуток , який був отриманий протягом податкового періоду в готівковій або безготівковій формах , матеріальній або нематеріальній формах.

До прибутку підприємця також включається вартість товарів, що були отримані на безоплатній основі протягом звітного періоду.

Безоплатно отримані товари -  це товари, роботи чи послуги , що надані платнику єдиного податку згідно  з письмовими договорами дарування або іншими письмовими договорами, що були підписані згідно законодавства України.

До прибутку підприємців, що обрали спрощену систему оподаткування та знаходяться в третій групі платників податку, який є платником ПДВ, включається сума кредиторської заборгованості, за якою збіг строк позивної давності .

Розмір  отриманого прибутку для платників єдиного податку необхідно в першу чергу для того щоб з’ясувати, чи має право підприємець перебувати на спрощеній системі оподаткування та застосовувати її надалі, а також для того, щоб визначити об’єм прибутку що оподатковується єдиним податком (п. 292.14 ст 292 « Порядок визначення доходів та їх склад» Податкового кодексу України

До складу прибутку включається виручка,що отримав підприємець від реалізації товарів, робіт та послуг.

При наданні послуг(виконаних робіт) за договорами доручення або за агентськими договорами, в прибуток включається сума отриманої винагороди агента.

До прибутку підприємця, що перебуває на спрощеній системі оподаткування відноситься сума отриманих авансів та передплат в рамках його підприємницької діяльності.

Що не включається в прибуток підприємця на спрощеній системі оподаткування.

До складу прибутку підприємця, що знаходиться нас прощеній системі оподаткування не включається:

  1. Пасивні прибутки, які отримані у вигляді процентів, дивідендів, роялті. 
  2. Суми ПДВ, у підприємців  3 та 5 груп, що сплачують єдиний податок за ставкою 3% та 7% та зареєстровані платниками податку.
  3. Сума поверненої фінансової допомоги, що отримана та повернена протягом 12 календарних місяців з дня, коли вона була отримана
  4. Сума коштів цільового призначення, що поступили від Пенсійного фонду та інших фондів соцстраху.
  5. Сума коштів, що повернені підприємцю в наслідок повернення  товару, розірвання договору або письмової заяви про повернення коштів.
  6. Сума коштів в частині надлишкової сплати податків, що були повернені на розрахунковий рахунок підприємця.
  7. Суми  кредитів.

Ведення обліку підприємцем на спрощеній системі оподаткування.

Ведення обліку підприємцем на спрощеній системі оподаткування.

Для цілей оподаткування суб’єктів підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування, зобов’язані вести облік доходів та витрат та інших показників, що пов’язані  з визначенням об’єктів оподаткування або податкових зобов’язань, на основі первинних документів, реєстрів бухгалтерського обліку , фінансової звітності, інших документів, що пов’язані зі сплатою податків та зборів, ведення яких передбачено статтею 44 «Вимоги до підтвердження даних, визначених у податковій звітності» Податкового кодексу  України від 02.12. 2010р. №2755- VI.

Підприємці, що перебувають на спрощеній системі оподаткування і які входять  до 1-3 груп, а також до 5 групи – без сплати ПДВ, повинні вести книг обліку доходів, шляхом відображення отриманих доходів кожного дня.

При відображенні доходів у книзі , факт їх зачислення не завжди можна підтвердити первинними документами, в загалом, отримання готівки в оплату товарів робіт послуг. Саме тому в Податковому кодексі передбачена можливість здійснювати записи до книги по господарським операціям , що не підтверджені первинними документами.

 Як відобразити кошти при заповненні книги обліку доходів та книги обліку доходів та витрат ( в гривнях з копійками або без копійок) підприємцям  на спрощеній системі оподаткування.

 Якщо ви перебуваєте на спрощеній системі оподаткування, то при заповненні книги обліку доходів та витрат, а  також книги обліку доходів, витрати та отримані доходи записуються в гривнях без копійок, згідно з тим як потрібно округляти по загальновстановленим правилам.

До оформлення  титульної сторінки книги обліку законодавство не висуває ніяких вимог, однак є рекомендації ДПСУ

Ключевые слова: 

спрощена система оподаткування, система оподаткування, прибуток підприємця
comments powered by HyperComments